Przejdź do głównej zawartości

Skały i lamy wśród pustkowi



Pomiędzy przepięknymi lagunami odbijającymi w wodzie ośnieżone szczyty i innymi atrakcjami (typu wspinaczka po rudych, ekspozycyjnych skałkach) jechaliśmy przez pustkowia. 
Długa to była droga.
Droga przez chyba wszystkie gatunki muzyki, głównie w wersji boliwijskiej. 
Niekończące się przestrzenie. Co jakiś czas spotykaliśmy zamieszkujące te pustkowia zwierzęta.
Nauczyłam się rozróżniać zabawne lamy od zgrabnych wikunii. (W Peru doszła do tego jeszcze umiejętność rozróżniania lamy od alpaki ;) ).


Po ciężkiej nocy i obawach rozwinięcia się choroby wysokościowej ruszyliśmy dalej w trasę.

spaliśmy w takiej oto miejscowości, wśród pustkowi płaskowyżu Altiplano, na wysokości ponad 4000 m n.p.m....

...podczas gdy dnia poprzedniego w San Pedro de Atacama byliśmy na ok 2500 m n.p.m. Zatem aklimatyzacja - kiepska


jest i pranie ;)

a nawet szkoła


no i wypas lam... :)



kwiatek o kształcie buta


i malunki na ścianach wykonane w czasach przed Inkami





wielbłądy








lokalna modelka



Laguna Negra






mała lama





Kanion Anacondy




przestrzenie...

pola quinoa

i komosa ryżowa we własnej osobie

piwo z quinoa


i nocleg w hotelu z soli ;)




Nocleg w hotelu z soli zwiastował wycieczkę na największe solnisko świata następnego dnia...

Niebo nocą było niesamowite.
Doskonale widoczna Droga Mleczna. Nad horyzontem nad Salar de Uyuni nawet tuż nad ziemią wyraźnie świecące punkty. Gwiazd ilości przyprawiające o zawrót głowy. 
Znalazłam nawet odwrócony Wielki Wóz... byłam przekonana, że to znak, że jesteśmy na południowej półkuli. Że przecież tak mówili w szkole. Po czym doczytałam, że po tej stronie globu Wielkiego Wozu wcale nie widać...;)






Dzień pierwszy i dzień trzeci wycieczki na Salar de Uyuni.





kwiecień 2019



Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Nad Bergen zbierają się chmury...

29-30 sierpnia 2014 Co nie jest tam rzadkim zjawiskiem. Morze granatowieje, a wiatr pachnie wyczekiwaniem.   I już po chwili  rozkwitają parasole, mokną drewniane uliczki Bryggen . Nic więc dziwnego, że o pranie prosto z Bergen trudno... ;) Pozostaje więc zaprezentować pranie z norweskiego Voss : W Voss, po dłuuugim wyczekiwaniu, zatrzymała się dla nas przemiła pani, typowo po norwesku ceniąca bliski kontakt z dziką naturą, szczęśliwie dla nas jadąca prosto do Bergen. Namiot rozbiliśmy w lesie na górze Fløyen , nieopodal farmy trolli i platformy widokowej. Wieczorem więc do nasycenia oczu można było wpatrywać się w miasto malowane światłem na wodzie ...

Psychizacja krajobrazu

Wrażenie pustki. Lodowaty wiatr, który rozpalał policzki. Kiedy wstrzymywał swą szaloną gonitwę nastawała zupełna Cisza. Biały bezkres. Wyłaniające się z mlecznego powietrza srogie, surowe skały. Kontrasty. Bieli śniegu z ciemną zielenią kosodrzewiny. Jaskrawych ubrań i plecaków z monotonią i stałością krajobrazu. Lodowato zimnych dłoni z gorącym zachwytem w sercu. Kontrasty. Lekki puch śniegu i siła górskich skał.

Literackie wędrówki z Olgą Tokarczuk

Wśród zakurzonych książek w osiedlowej bibliotece znalazłam cienki zbiór trzech opowiadań. Miałam jakieś 14 lat i dałam się porwać. Dziwny świat, metaforyczny i wciągający. Życie we wnętrzu - szafy, hotelu, gry. Można wejść, i wcale nie chce się wychodzić. Szkatułkowość świata.